Hilal Vinç, tekstil sektörünü taşıyor

Hilal Vinç, tekstil sektörünü taşıyor

Uzun yıllar önce İstanbul’da faaliyetlerine başlayan Hilal Vinç, sektörde birçok firmanın yer aldığı inşaat projelerinin dışında tekstil projelerinde çalışmalarını sürdürüyor. Tonlarca ağırlığa sahip olan dikiş makineleri ve kuru temizleme makinelerinin taşınmasında görev alan firma, İstanbul’da birçok önemli otelin taşınmasında aktif rol üstlendi.

1975 yılında Güler Nakliyat ile sektöre adım atan Hilal Vinç, piyasada yer alan en eski vinç firmalarından biri olarak dikkat çekiyor. Hilal Vinç ismini kurucu ortakların ayrılması sonucunda aldıklarını ifade eden Süleyman Üdük, “Firmamızın ilk adı Güler Nakliyat’dı. Bir kaç ortak tarafından yönetiliyordu. Daha sonra bazı ortaklarımızın ayrılması nedeniyle 2007 yılında firma ismini Hilal Vinç olarak değiştirdik ve yola o şekilde devam ettik. Şu anda Bayram Bayır ve ben ortak olarak yönetiyoruz” dedi.

Tekstil sektörü
Hilal Vinç olarak genelde tekstil ağırlıklı çalıştıklarını ifade eden Yönetici ortak Süleyman Üdük, “İnşaat alanında pek fazla faaliyet göstermiyoruz. 8-50 tonluk arasında 4 adet vincimiz bulunuyor. Bizim faaliyet gösterdiğimiz tekstil sektörü için ideal vinçlerimiz var. Daha yüksek tonlu vinçlere pek ihtiyaç duyulmuyor. Bazen neden inşaat alanında yoksunuz gibi sorular alıyoruz. Açıkçası ihtiyaç duymuyoruz. Tekstil işinde oldukça aktifiz. Buna ek olarak büyük otellere kuru temizleme makinelerinin taşınmasını yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Projeler
İstanbul’da yer alan bir çok otel ile çalışıyoruz. Örneğin İstanbul’un ünlü otellerinden birinin tüm taşımasını biz yaptık. Taşıma yaklaşık 5 tırdı ve ürünleri vinçlerle 5 kat aşağı indirdik. Buna ek olarak Swiss Otel ile sürekli olarak çalışıyoruz. Geçen ay Çırağan Sarayın’daki bir taşıma projesinde yer aldık. Tabi bunların haricinde yine çok ünlü tekstil firmaları ile çalışıyoruz. Taşıma projelerinin bir çoğunda biz varız.

Sektörün sorunları
Sektörde yaşanan sorunlarla ilgili bilgi veren Üdük, “Tüm sektörde olduğu gibi en büyük sıkıntımız ekonomik sorunlar. Açıkçası işlerimizin durma noktasına geldiğini söyleyebilirim. Özellikle döviz kurlarındaki dalgalanma tekstil sektörünü çok etkiledi. Örnek vermek gerekirse firmalar tekstil makinesi alıyor. Bu makineler de hep yurt dışından geldiği için Euro bazında alınıyor. Dolayısıyla Euro olarak borçlanıyor. Fakat döviz kuru sürekli olarak arttığı için 1 yıl içinde borcu katlanıyor. Bu durum tüm firmaları korkutuyor. Firmalar artık makine almıyor. Bu nedenle de bunun taşımasını yapan bizim gibi vinç firmalarının işlerinde ciddi düşüşe neden oluyor” dedi. Sektörün bir diğer önemli problemini kalifiye personel olduğunun altını çizen Üdük, “Maalesef sektörde ‘işten anlayan’ olarak adlandırdığımız personel bulunmuyor. Çok sık personel değiştiriyoruz. Personeli alıp belli bir süre deniyoruz fakat istediğimiz verimi alamıyoruz. Bu da gelecek yıllar için hem bizi hem de sektörü kaygılandırıyor. Meslek liselerine bu bağlamda önem gösterilmeli ve kalifiye personel için yatırım yapmak gerekiyor” şeklinde belirtti.

2019’dan bekletme
2019’da herhangi bir yatırım yapma planlarının olmadığını belirten Üdük, “Açıkçası bu yıl için pek bir beklentimiz yok. Tüm vinç sektörü gibi bizde zor günler geçiriyoruz. İşlerimizde önemli miktarda azalma söz konusu oldu. Bu yıl yatırım planımızda yok. Çünkü önümüzü göremiyoruz. Eğer böyle bir dönemde yatırımı birde borç ile yapsak sonrasında büyük problem yaşayabiliriz” dedi.


“Krizden kurtulmanın yolu istikrar”
Krizden kurtulmanın önceliği istikrarlı bir yönetim olduğunun altını çizen Üdük, “Eğer hükumet istikrarlı olursa ekonominin kısa sürede toparlanacağını düşünüyorum. Ek olarak bir seçim dönemini de geride bıraktık. Önümüzdeki 4 yıl boyunca seçim olmayacak. Bu da hem ekonomi hem sektör için bir fırsat. Bu süre içinde sektörün sorunları çözülürse, vinç sektörü kendini toparlayabilir” diyerek sözlerini sonlandırdı.

İngilizce içeriğimiz hazırlanmaktadır. En kısa süre içerisinde yayına alınacaktır.

ÜYE GİRİŞİ

ÇOK YAKINDA

AKT – 2019 Yıllık Başarı Ödülleri Töreni

AKT 2019 yıllık Başarı Ödülleri Töreni Türkiye’nin öncü ağır kaldırma ve ağır taşımacılık sektörünün profesyonellerini  bir araya getiriyor.
Sektörün, yapılan işlerin ve firmaların değerinin ortaya çıkabilmesi için İlk defa 2019 yılında verilmesi planlanan AKT 2019 yıllık Başarı Ödülleri bundan sonra her yıl düzenli olarak organize edilecek. Amaç İstanbul’da düzenlenecek Ödül Töreni’nin son kullanıcılar, ağır taşıma ve kaldırma sektörünün üyeleri için Türkiye’nin en prestijli etkinliği haline getirilmesidir.
Sektörün bir araya gelmesi ve yapılan güzel işlerin paylaşılması için gerçekleştirilecek olan ‘AKT Başarı Ödülleri Töreni’ etkinliğinin, sektörümüz değeri ve kalitesinin artmasına katkıda bulunacağını düşünüyoruz.
2019 yılında İstanbul’da birincisi düzenlenecek olan ödül töreninde 2018 yılı projeleri çeşitli kriterlere göre ödül alacak.
Sektöre hizmet veren ve bu konuda uzmanlaşmış seçkin bir jüriden oluşan değerlendirme kurulunun vereceği oylar ile finalistler arasında kalan projelerden birinci seçilecek.
Ağır taşıma ve ağır nakliyat firmalarının profesyonellerinin dışında, bu sektörün hizmet verdiği inşaat, enerji sanayi kuruluşlarının yöneticileri, mal, hizmet tedarikçileri, akademisyen ve ilgili kamu kuruluşlarından da katılımcıların yer alacağı gala gecesinde sektörümüzün bütün bileşenleri bir araya gelmiş olacak.
Bu prestijli ödülü alabilmek için katılım formlarınızı AKT’den gecikmeden talep ediniz.

Ödül Kriterleri

1) Kombine projeler
2) Taşıma
    – 120 ton gross ağırlık altı
    – 120 ton gross ağırlık üstü
3) Kaldırma 
   – 120 ton altı teleskopik ve kırmalı kaldırma
   – 120 ton üstü teleskopik ve kırmalı kaldırma
   – Lattice bom
4) Güvenlik
5) Inovasyon ödülü ( Üretici – Taşıma / kaldırma )
6) Inovasyon ödülü ( Son kullanıcı – Taşıma / kaldırma )
7) SPMT
8) Jüri Özel ödülü (Sektöre Katkılar)