Tırsan Üretim Kampüsü’nde Ağır Taşımacılık Günü

Tırsan’ın yeni low-bed üretim tesislerinin ilk konukları, ağır yük ve proje taşımacısı firmaların ve derneklerinin yöneticileri oldu. 19 Haziran’da  “Ağır Taşımacılık Günü” adıyla düzenlenen etkinliğe Tırsan Treyler Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu ev sahipliği yaptı.

2019 yılında devreye alınan ve 18 milyon Euro’luk yatırımla hayata geçirilen Tırsan’ın low-bed üretim tesisi, 25 bin m2’si kapalı olmak üzere 60 bin m2’lik bir alanda faaliyet gösteriyor. 
Tek vardiyada yılda 1250, çift vardiyada 2500 lowbed üretim kapasitesi  bulunan tesis, Avrupa’nın en büyük lowbed fabrikası olacak şekilde tasarlandı. 

Tesis, Endüstri 4.0 prensiplerine uygun şekilde inşa edildi. Tam otonom konveyör hattında, RFID ve barkod teknolojileri kullanilarak, robotlu kaynaktan, otomatik kumlamaya, metalizasyondan, robotlu boyamaya kadar en gelişmiş teknolojilerle en verimli şekilde yüksek kaliteli ve dayanıklı low-bedler üretiliyor.

Tırsan, yarı römork üretiminde özel bir alan oluşturan ve ağır yük taşınmalarında kullanılan alçak tabanlı / low-bed yarı römorklarda en iddialı markalardan biri ve Avrupa’nın bir numarası olma hedefine odaklanmış durumda. Bu amaca yönelik olarak 2018 yılında Tırsan Adapazarı yerleşkesi içinde her biri bir fabrika büyüklüğünde iki binanın temeli atılmıştı. Bu tesisler tamamlandı. Üretim tezgahları yerleştirildi, üretim başladı. 
Yılda tek vardiyada 1250, çift vardiyada 2500 lowbed üretim kapasitesi olan, 25 bin m2’si kapalı olmak üzere 60 bin m2’lik bir alanda faaliyet gösteren Tırsan’ın low-bed üretim tesisi, üretime başlamasının ardından ilk konuklarını 19 Haziran’da ağırladı. Bu ziyaretçi grubu ağır nakliye ve proje taşımacısı firmaların ve ağır nakliye derneklerinin yöneticilerinden oluştu. 
Tırsan’ın “Ağır Taşımacılık Günü” olarak adlandırdığı etkinliğe, Tırsan Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu’nun ‘dostları’ olarak nitelediği; TAİD; Ağır Ticari Araçlar Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Eksin ve Başkan Yardımcısı İffet Türken, AND; Ağır Nakliyeciler Derneği Başkanı Selçuk Görmezoğlu ve AKT; Ağır Yük Kaldırma ve Taşımacılar Derneği Başkanı Ahmet Altınkum ve bu derneklerin üyesi 50’nin üzerinde firmasının temsilcisi katıldı.
Etkinlikte Çetin Nuhoğlu, Türkiye pazarı ile birlikte uluslararası pazarlarda da büyümenin Türk şirketleri için bir hedef olması gerektiğini vurguladı.

Neler yapıldı?
Çetin Nuhoğlu’nun açılış konuşmasının ardından Tırsan Ürün Yönetimi Müdürü Çetin Sarvan, Tırsan’ın gelişimi, üretim ve pazar organizasyonu, ürün tipleri ile ilgili bilgiler verdi. 
Bunu Tırsan Ar-Ge Merkezi’nde yapılan ürün kalite yönetimi ve test süreçleri ile ilgili sunum izledi. 
Bu sunumların ardından ağır yük taşımacıları, Tırsan yöneticilerinin, büyüklüğü, barındırdığı tesis ve üretim çeşitliliği nedeniyle kampüs olarak niteledikleri üretim alanlarını gezdiler. Tırsan etkinlik esnasında ağır yük taşımacılığına uygun, yüksek kaliteli ve çok fonksiyonlu low-bed ürün gamını da ziyaretçilerin beğenisine sundu.

Tırsan’da üretim 
Tırsan Adapazarı Fabrikası; farklı ürünleri seri üretim hızında ve ekonomikliğinde üreten, müşteri istekleri, pazar beklentileri ve ürün farklılaştırmalarını yalın üretim mantığı ve iş düzeni içinde gerçekleştiren ve bu özellikleri ile Avrupalı rakiplerin tesislerinden farklı özelliklere sahip bir üretim üssü. Tırsan, Kassbohrer markası ile Avrupa pazara sunduğu bu tesislerin üretim hatlarından çıkan lowbedler ile Avrupa’da bir numara olmayı hedefliyor. 

Hedef bir numara olmak
Etkinlikte bu hedefi bir kez daha dile getiren ve teknik ekibin Tırsan’ın low-bedde üretim kalitesi ve üretim sayısı olarak Avrupa’nın bir numarası olma hedefi doğrultusunda oluşturulduğunu açıklayan Çetin Nuhoğlu, şunları söyledi: “Teknik ekibimiz, sektörü tanıyan ve sektörün tüm ihtiyaçlarına hakim, deneyimli arkadaşlarımızdan oluşuyor. Avrupa’da bir numara olmak konusunda iddialıyız. Tırsan’ın 1977’deki kuruluşundan bu yana her zaman daha iyiyi yapmayı amaçladık ve bunu hayata geçirdik. Bundan sonraki hedefimiz de aynı yolda ilerlemek ve başarılarımıza yenilerini eklemektir. 1998 yılında Goch şehrinde fabrika kurarak Almanya’ya yatırım yapan ilk uluslararası şirketlerden biri olduk ve iş ortaklarımızla birlikte birçok başarılı projeye imza attık. Sonrasında 2012 yılında Rusya fabrikamızı ve 2017 yılında Almanya’daki ikinci fabrikamızı Ulm’de devreye aldık. Fabrikalarımıza ek olarak 2018 yılında İtalya ve Fransa’da ofislerimizi açtık. Yurt dışı yapılanmamızın yardımıyla da şu anda 55’den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz.”

“Birlikte büyüyelim!”
Ağır yük taşımacılarına “Yurtdışına açılalım ve hep birlikte büyüyelim” diyen Nuhoğlu, bu teklifi yapmasının nedenini şöyle ifade etti: “Ülkemizdeki taşımacılık firmalarının birçoğu yurtdışında faaliyetlerde bulunuyor, bu konuda yetkinlikleri var. Yurtdışında bizler için büyük fırsatlar var. Bu fırsatları değerlenmek açısından bugün buradaki birlikteliğimizi çok önemsiyorum.” 

Tırsan neler yapıyor?
Türkiye’de Adapazarı’nda, Almanya’da Goch ve Ulm’de, Rusya’da Tula’da üretim tesisleri bulunan Türkiye’nin lider treyler üreticisi; Tırsan, Kassebohrer, Talson, Hendricson markaları ile Avrupalı rakiplerinden farklı olarak, tüm yarı römork türlerinde endüstriyel taşımacılık ve karayolu standartlarını karşılayan ürünler sunuyor. Avrupa ülkeleri başta olmak Asya ve Afrika ülkelerinde de satış ve satış sonrası ağı oluşturan Tırsan’ın ürün grupları; Genel kargo ve soğuk zincir, Tehlikeli sıvı ve akışkan katı taşımacılığı, İnşaat malzemesi taşımacılığı, Internodal taşımacılık olmak üzere 4 ana başlık altında toplanıyor. Her başlık altında farklı seçimlik özelliklere ve pazar gereklilikleri veya müşteri isteklerine göre farklı ürünler yer alıyor.

Proje taşımacılığı veya ağır nakliye ve bölünmez yüklerin taşımasında kullanılan araçların üretimi ile bu ürün yelpazesi daha da genişledi. Kassbohrer markalı bu ürün gamında şu ürünler bulunuyor: Uzar Ağır Hizmet Platformları K.SPA M / K.SPA X serisi; Düşük Havuzlu Low- Loader K.SLL 2; K.SLS sabit ve 3 dingilli low-bed serisi; Uzayabilir low-bed K.SLA serisi; Hidrolik sistem ve teknolojilere sahip K.SLH serisi; Hidrolik dümenlemeli uzar low-bed serisi K.SLH.

Çetin Nuhoğlu’nun konuklarını “Doğu Avrupa karayolunun kalbinde, Avrupa’nın en büyük semi treyler fabrikasına hoş geldiniz” diye karşıladığı etkinlikte, ağır yük ve proje taşımacısı firmaların ve derneklerinin yöneticileri, genel bilgilendirmenin ardından, Tırsan’ın low-bed üretim hattı ile tanker – silobas üretim hattını gezerek, üretim süreçlerini incelediler. Tırsan, etkinlikte taşımacılara ayrıca hem mevcut low-bed ürün gamını hem de iki yeni ürünü de tanıtarak, Tırsan kalitesini anlattı.

Konukları Tırsan’ın ürün geliştirme, dayanıklılık, yük güvenliği gibi alanlarda yaptığı çalışmaları Ürün Yönetimi Müdürü Çetin Sarvan anlattı. Tırsan bünyesindeki ar-ge istasyonlarının yanı sıra farklı ülkelerdeki akredite edilmiş pist ve ar-ge birimleri ile çalıştıklarını da belirten Çetin Sarvan; özellikle ağır nakliyede müşteriden gelen istek ve önerileri dikkatle dinlediklerini, bu bilgileri tasarım süreçlerinde değerlendirdiklerini ifade etti.

Tırsan low-bed ürün gamını çok amaçlı kullanım ve modüler yapı üzerine geliştirmiş. 130 tona kadar teknik taşıma kapasitesi sunan bu ürünler; sabit, uzayabilir ve hidrolik dümenlenebilir olmak üzere 3 ana gruba ayrılıyor. Ayrıca her ürün grubu dingil sayılarına göre kendi içinde türevlere ayrılıyor. Hidrolik dümenlenebilir low-loader ürünleri ile de ağır taşımacılıkta operasyonel esneklik sağlayan Tırsan, çok özel ihtiyaçlar için çok özel çözümler de geliştirip, sunuyor.

Tırsan’ın Ar-Ge Merkezi, Prototip Test ve Ölçüm Merkezi ve Low-Bed Üretim Hattını gezen ziyaretçiler, araçlar hakkında detaylı bilgiler edinirken, Tırsan’ın kaliteli low-bed araçlarını da yakından inceleme fırsatı yakaladılar.
Etkinlik ayrıca ağır yük ve proje taşımacıları ve dernek yöneticileri ile Tırsan yöneticileri, mühendisleri ve satış sorumlularının karşılıklı görüş alış verişi de yaptıkları bir organizasyon oldu.

Genel Yayın Koordinatörümüz M.Vahit Mahmatlı, “Tırsan Adapazarı üretim tesislerini her ziyaret edişimizde yeni ar-ge ,üretim ve hizmet birimleriyle karşılaşıyoruz. Tırsan’ın üretime yönelik yatırımları Almanya, Rusya ile birlikte Türkiye’de hız kesmiyor” dedi.

Bir süre önce Ağır Yük Kaldırma ve Taşımacılar Derneği adını alan, öncesinde VinçDer adıyla faaliyet gösteren, ağır nakliye firmalarının oluşturduğu AKT’nin Başkanı Ahmet Altınkum; sorunların çözümü ve sektörün gelişimini hızlandırmak için çalıştıklarını söyledi ve mesleki birliğin önemine dikkat çekti.

Proje taşımaları ve bölünmez yüklerin uluslararası  ve yurt içi taşımalarını gerçekleştiren firmaların oluşturduğu AND; Ağır Nakliyeciler Derneği’nin Başkanı Selçuk Görmezoğlu; çalışmalarını sürdürdüklerini ve Tırsan kalitesini yerinde görmekten mutluluk duyduklarını ifade etti.

Tırsan’ın Nisan 2018’de temelini attığı lowbed üretim tesisi üretiminin büyük bölümünü ihracat pazarları için yapıyor. Konu ile ilgili olarak Çetin Nuhoğlu, “Ben bu işi kişisel olarak değil ama böyle bir yapı ve organizasyon var, bu organizasyonu bölge adına, bu bölgedeki çalışanlar adına, ülkemiz adına çok ciddi bir avantaj olarak görüyorum. Bizler çok ciddi emekler harcadık, bu emeğin sonucunda ortaya çok ciddi bir birikim çıktı. Bunu daha iyiye taşımamayı daha iyiye götürmemeyi, açıkçası önce şahsıma sonra da ülkeye ihanet olarak görüyorum” dedi.

Üstyapı Dergisi 96. Sayı

İngilizce içeriğimiz hazırlanmaktadır. En kısa süre içerisinde yayına alınacaktır.

ÜYE GİRİŞİ

ÇOK YAKINDA

AKT – 2019 Yıllık Başarı Ödülleri Töreni

AKT 2019 yıllık Başarı Ödülleri Töreni Türkiye’nin öncü ağır kaldırma ve ağır taşımacılık sektörünün profesyonellerini  bir araya getiriyor.
Sektörün, yapılan işlerin ve firmaların değerinin ortaya çıkabilmesi için İlk defa 2019 yılında verilmesi planlanan AKT 2019 yıllık Başarı Ödülleri bundan sonra her yıl düzenli olarak organize edilecek. Amaç İstanbul’da düzenlenecek Ödül Töreni’nin son kullanıcılar, ağır taşıma ve kaldırma sektörünün üyeleri için Türkiye’nin en prestijli etkinliği haline getirilmesidir.
Sektörün bir araya gelmesi ve yapılan güzel işlerin paylaşılması için gerçekleştirilecek olan ‘AKT Başarı Ödülleri Töreni’ etkinliğinin, sektörümüz değeri ve kalitesinin artmasına katkıda bulunacağını düşünüyoruz.
2019 yılında İstanbul’da birincisi düzenlenecek olan ödül töreninde 2018 yılı projeleri çeşitli kriterlere göre ödül alacak.
Sektöre hizmet veren ve bu konuda uzmanlaşmış seçkin bir jüriden oluşan değerlendirme kurulunun vereceği oylar ile finalistler arasında kalan projelerden birinci seçilecek.
Ağır taşıma ve ağır nakliyat firmalarının profesyonellerinin dışında, bu sektörün hizmet verdiği inşaat, enerji sanayi kuruluşlarının yöneticileri, mal, hizmet tedarikçileri, akademisyen ve ilgili kamu kuruluşlarından da katılımcıların yer alacağı gala gecesinde sektörümüzün bütün bileşenleri bir araya gelmiş olacak.
Bu prestijli ödülü alabilmek için katılım formlarınızı AKT’den gecikmeden talep ediniz.

Ödül Kriterleri

1) Kombine projeler
2) Taşıma
    – 120 ton gross ağırlık altı
    – 120 ton gross ağırlık üstü
3) Kaldırma 
   – 120 ton altı teleskopik ve kırmalı kaldırma
   – 120 ton üstü teleskopik ve kırmalı kaldırma
   – Lattice bom
4) Güvenlik
5) Inovasyon ödülü ( Üretici – Taşıma / kaldırma )
6) Inovasyon ödülü ( Son kullanıcı – Taşıma / kaldırma )
7) SPMT
8) Jüri Özel ödülü (Sektöre Katkılar)