Yükünüz Ahmet Yiğit Nakliyat’a Emanet

Türkiye’nin yerli değeri: Ahmet Yiğit Nakliyat
Firma temelleri 1942 yılında Mersin’de atılan Ahmet Yiğit Nakliyat, Türkiye’nin sayılı ağır nakliyat firmalarından biri olarak ön plana çıkıyor. Makina parkında 120 adet trailer olan firmanın İstanbul, Mersin, İzmir, İtalya ve Irak’ta da ofisleri bulunuyor. Ahmet Yiğit Nakliyatı firmanın İş Geliştirme Uzmanı Saadet Özyiğit ile konuştuk.

Ahmet Yigit’ in nakliye sektöründeki hikayesi 1971’de İstanbul’da başladı. Ahmet Yigit Nakliyat, 1982 yılında C2 belgesi almaya hak kazanarak uluslararası rotalarda da taşıma yapmaya başladı. Şu an Mersin, İstanbul, İzmir ve Trieste ve Erbil’de 5 ayrı ofisi ile faaliyetlerine devam eden firma yetişmiş ve tecrübeli işgücü ile proje kargo lojistiği konusunda önemli firmalarıdan biri olarak öne çıkıyor. Makine parkında 120 trailer bulunan firma kargo lojistiği konusunda her geçen gün konumunu güçlendirmeye devam ediyor.

Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

Ailenin üçüncü kusak yöneticilerindenim, işletme eğitimimi tamamladıktan sonra yurtdışında bir firmada çalıştım. Akabininde kendi firmamızda diğer aile üyeleri ile birlikte operasyon deprtmanında çalışmaya başladım. Son olarak ise firmamızın yönetiminde yer almaktayım.

Ahmet Yiğit Nakliyat hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamızın temelleri 1942 yıllarında Mersin’de atıldı. Çoğu firma İstanbul menşeili bir firma oldugumuzu düsünüyor fakat aksine merkezimiz Mersin’dir. Daha sonrasında firmamızı büyüterek sırasıyla Istanbul’da, Italya Trieste de, Irak Erbil ‘de ve son olarak İzmir’de şubeler açtık. Faaliyet alanlarımız proje ve gabari dışı kargo tasımacılığıdır. 2012 yilinda Efes Vinç firmasını kurarak hedeflerimizden bir digeri olan vinç firmamızında temellerini attık. Bununla birlikte ana faaliyet alanlarımıza vinç hizmetlerini de eklemiş bulunuyoruz.

Makine parkınız hakkında bilgi verir misiniz?

Türkiye’nin alanındaki sayılı firmaları arasındayız. Ahmet Yigit Nakliyat olarak 120 adet trailerimiz bulunuyor. Bunların arasında 4 axles lowbedden 10 axles lowbede kadar geniş bir makine çeşitliğine sahibiz. 50 axles moduler trailer sistemimiz, 50 adet 4×2 ve 4×4 çekicilerimiz de mevcut. Filomuz oldukça genç makinelerden oluşuyor. Ek olarak makine bakımlarına da oldukça özen gösteriyoruz. Çekicilerimizde çoğunlukla Volvo markasını tercih ettik. Dorselerimiz ise Goldhofer ve faymonville markaları. Efes Makine parkımızda ise 6 adet vincimiz bulunuyor. Bunlar 95 ton kapasite ile 300 ton kapasitesi aralığında değişiyor.

Yer aldığınız projeler hangileri?

Ahmet Yiğit Nakliyat olarak bir çok önemli projede görev aldık. Bunlar arasında güncel olanlardan örnek vermek gerekirse, Siemens ve Enercon firmalarına ait rüzgar türbünü ekipmanları taşıma projesinde yer aldık. Gemi tahliyeleri ve sahada boşaltma olarak yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Avrupa’da ithalat ve ihracat yüklemelerimiz durmaksızın devam ediyor. Takip ettiğimiz ve yoğunlaştığımız projeler Lübnan ve Irak’ta yer alıyor. Ahmet Yiğit Nakliyat olarak projelerimiz ve hizmetlerimiz ile büyümeye devam edeceğiz.

2019 yılının ilk yarısını geride bıraktık? Ahmet Yiğit Nakliyat için nasıl bir yıl oldu?

2019 yılının ilk 6 ayı ülkedeki ekonomik sıkıntılar sebebi ile yatırımların azalmasına rağmen daha öncesinde planlanan Siemens projemiz sayesinde bizim için dolu dolu geçti. 2019’un devamından da umutluyuz, öz sermaye ile devam eden bir firma olduğumuz için büyümemiz devam ediyor. Özellikle 2020 yılına olan beklentilerimiz ve öngörülerimiz çok daha yüksek. Bir çok projenin ön görüşmeleri ve bütçe çalışmaları yapıyoruz.

İngilizce içeriğimiz hazırlanmaktadır. En kısa süre içerisinde yayına alınacaktır.

ÜYE GİRİŞİ

ÇOK YAKINDA

AKT – 2019 Yıllık Başarı Ödülleri Töreni

AKT 2019 yıllık Başarı Ödülleri Töreni Türkiye’nin öncü ağır kaldırma ve ağır taşımacılık sektörünün profesyonellerini  bir araya getiriyor.
Sektörün, yapılan işlerin ve firmaların değerinin ortaya çıkabilmesi için İlk defa 2019 yılında verilmesi planlanan AKT 2019 yıllık Başarı Ödülleri bundan sonra her yıl düzenli olarak organize edilecek. Amaç İstanbul’da düzenlenecek Ödül Töreni’nin son kullanıcılar, ağır taşıma ve kaldırma sektörünün üyeleri için Türkiye’nin en prestijli etkinliği haline getirilmesidir.
Sektörün bir araya gelmesi ve yapılan güzel işlerin paylaşılması için gerçekleştirilecek olan ‘AKT Başarı Ödülleri Töreni’ etkinliğinin, sektörümüz değeri ve kalitesinin artmasına katkıda bulunacağını düşünüyoruz.
2019 yılında İstanbul’da birincisi düzenlenecek olan ödül töreninde 2018 yılı projeleri çeşitli kriterlere göre ödül alacak.
Sektöre hizmet veren ve bu konuda uzmanlaşmış seçkin bir jüriden oluşan değerlendirme kurulunun vereceği oylar ile finalistler arasında kalan projelerden birinci seçilecek.
Ağır taşıma ve ağır nakliyat firmalarının profesyonellerinin dışında, bu sektörün hizmet verdiği inşaat, enerji sanayi kuruluşlarının yöneticileri, mal, hizmet tedarikçileri, akademisyen ve ilgili kamu kuruluşlarından da katılımcıların yer alacağı gala gecesinde sektörümüzün bütün bileşenleri bir araya gelmiş olacak.
Bu prestijli ödülü alabilmek için katılım formlarınızı AKT’den gecikmeden talep ediniz.

Ödül Kriterleri

1) Kombine projeler
2) Taşıma
    – 120 ton gross ağırlık altı
    – 120 ton gross ağırlık üstü
3) Kaldırma 
   – 120 ton altı teleskopik ve kırmalı kaldırma
   – 120 ton üstü teleskopik ve kırmalı kaldırma
   – Lattice bom
4) Güvenlik
5) Inovasyon ödülü ( Üretici – Taşıma / kaldırma )
6) Inovasyon ödülü ( Son kullanıcı – Taşıma / kaldırma )
7) SPMT
8) Jüri Özel ödülü (Sektöre Katkılar)