AKT, Sigorta ve İş Güvenliği Sempozyumu Düzenledi

Ağır Yük Kaldırma ve Taşımacılar Derneği (AKT), Corpus Sigorta sponsorluğunda ‘Sigorta ve İş Güvenliği Sempozyumu’ düzenledi. Sektör temsilcileri ve dernek üyelerinin yoğum katılım gösterdiği sempozyumda iş güvenliği ve sigorta riskleri, iş kazaları, hukuki sorunlar ve çözümleri ele alındı. Ayrıca sempozyumun sonunda düzenlenen çekilişte, AKT 2019 ana sponsoru Liebherr tarafından maket vinç hediye edildi.

Ağır Yük Kaldırma ve Taşımacılar Derneği (AKT) İstanbul Bostancı Dedeman Otelde Sigorta ve İş Güvenliği Sempozyumu düzenledi. Corpus Sigorta’nın ana sponsoru olduğu etkinliğe Liebherr, Faymonville ve Hidrokon’da sponsor olarak destek verdi. Sempozyum, AKT Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Altunkum’un konuşması ile başladı. Daha sonra İstanbul Aydın Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Programı Bölüm Başkanı Dr. Zeynep Feride Olcay ile T.C Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Uzmanı Fatih Erel’de sunum yaptı. Sempozyumun ikinci kısmında ise Maher Holding CEO’su Levent Uluçeçen, Corpus Sigorta Genel Müdürü Sertem Demir ve Fidancılar Sigorta’nın sahibi Orhan Fidancı sigorta riskleri ve çözümleri üzerine sunumlar gerçekleştirdi. Oturumun 3. kısmında iş kazaları ve hukuki sorunlar üzerine Orion Ekspertiz Genel Müdürü Haşmet Öz ve AKT Hukuk danışmanı Avukat Zafer Pamuk’un sunum ile devam eden sempozyumun son kısmında, yapılan çekiliş sonucunda Kardeşler Vinç’ten İdris Midilli’ye AKT 2019 Ana Sponsoru Liebherr tarafından maket vinç hediye edildi.

“İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin yönetilmesinde kilit nokta iş birliği”

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan AKT Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Altunkum, sözlerine sempozyum sponsorları olan Corpus Sigorta, Liebherr, Faymonville ve Hidrokon’a teşekkür ederek başladı. Lojistik sektörünün en riskli ve en standart dışı işlerini yapan sektör olduğunu belirten Altunkum, “Yapılan işlerin temeli mühendislik işlerine dayalıdır. Sektörümüzün temsilcileri petrokimya, petrolgaz, nüklüer enerji, yenilenebilir enerji, inşaat, alt yapı, liman ve tersaneler gibi endüstriel tesislerin desteklenmesi ve ya kurulumunda çalışmaktadır. Bu da gösteriyor ki yaptığımız işte sıfır hata ve sıfır iş kazası prensibi ile çalışmak en önemli misyonumuz olmalıdır” dedi. Ülke ekonomisinin güçlü olması, sektörel birliktelik ve gelişmelere bağlı olduğunu ifade eden Altunkum, “Derneğimiz, ülkemizdeki tüm sektör temsilcilerinin tek bir çatı altında toplanabilmesi için görüşmelere devam etmektedir. İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin yönetilmesinde kilit nokta iş birliğidir. Organizasyon içindeki bireyler departmanlar, gruplar arasında ve dışarıda müşteriler ,tedarikçiler ve yükleniciler arasında istişareler yapılmalıdır. İş sağlığı ve güvenliği etkili yönetim, sürekli eğitim ve iletişim ile sağlanabilir” şeklinde konuştu.

Olası risklerin firmalara, çalışanlara ve müşterilere verebileceği zararları revize edebilmek için sigorta ve iş güvenliğinin önemine vurgu yapan Altunkum, “Zira bir iş kazası sadece kazayı yaşayanı değil, çalışanın bakmakla hükümlü olduğu bireyleri, firmadan çalışan diğer bireyleri, firmanın kendi finansal yapısını ve piyasa itibarını, sanılandan çok daha büyük bir kesimi maddi zarar ve manevi çöküntü altında bırakmaktadır. Bu riskleri sigorta şirketi ile birlikte yönetmenin önemi artmaktadır. Bu nedenden dolayı Ağır Yük Kaldırma ve Taşımacılar Derneği olarak Corpus Sigorta’nın sponsorluğunda düzenlenmiş olduğumuz sempozyumun amacı sektörün iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilgilendirme ve olası riskleri sigortalanması konusundandır” şeklinde belirtti. Sempozyum ile akademisyenler, sektör çalışanları ve sigorta şirketleri tarafından önemli konulara açıklık getireceğini ifade eden Altunkum, “Umarım ki size maksimum fayda sağlayacaktır. Değerli üyelerimizi iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilgilendirme öncelikli konularımızdan olmuştur. Umuyorum ki gerçekleştirmiş olduğumuz bir sempozyum tüm üyelerimize ve tüm katılımcılara faydalı olur” dedi.

“Vinç lojistiğin en önemli parçası”

Sempozyumda konuşma yapan Maher Yatırım Holding CEO’su Levent Uluçeçen Maher Holdingin’in bir sigorta Holdingi olduğunu belirtti. Sigortacılığın amiral gemileri olduğunu ifade eden Uluçeçen, 2 sene önce kurdukları Quick Sigorta’nın 2. 5 milyona yakın müşterilelilerinin olduğunu ifade etti. Vinç’in sadece vinç değil lojistiğin önemli bir parçası olduğunu vurgulayan Uluçeçen, “Bu sektörü çok önemsiyoruz. Çünkü lojistik Türkiye için oldukça önemli bir sektör. Bu bağlamda çalışmalarımızı da buna göre yapacağız” dedi. Sektör temsilcilerine birlikte poliçe yapma teklifinde bulunan Uluçeçen, “Hepinizin problemleri olduğu gibi bizimde problemlerimiz var. Sizi anlamaya çalışıyoruz. Elinizdeki poliçelerin tam olarak neyi kapsadığından emin değiliz” ifadelerini kullandı. Sigortalama işlemlerinde bir kısmın bir firmadan sigortalandığı, diğer kısmın ise başka bir firmadan sigortalandığını belirten Uluçeçen, “Durum öyle karmaşık bir hale geliyor ki firma bile hangi kısmı hangi sigorta şirketine sigortalandığını karıştırabiliyor. Bu bağlamda bir araya gelip ortak bir poliçe çıkartalım ve sorunlarınıza nasıl çözümler bulabileceğimizi konuşalım. Bir araya geldiğimizde sorunları çözeceğimize inanıyorum” dedi.

Corpus Sigorta’dan önemli yenilikler

Yaklaşık 6 ay önce kurulan Corpus Sigorta hakkında bilgi veren Corpus Sigorta Genel Müdürü Sertem Demir, 30 yıllık geçmişi olan bir sigorta firmasını devralarak isimini değiştirdiklerini belirtti. Corpus Sigorta’nın yüzde yüz yerli bir şirket olduğunu vurgulayan Demir, “39 milyon TL ödenmiş sermayelerinin olduğunu belirtti. Vinç operasyonlarının hemen hemen tüm poliçelerin içinde yer aldığını ifade eden Demir, “Corpus olarak ticari ve endüstriyel alanda aktif olacağız. Vinç sektörü de bu alan içerisinde. Bu alanlarda uzmanlaşmayı hedefliyoruz. Bu bağlamda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bundan 5-6 yıl önce bir kanca teminatını 100 bin TL’den 150 bin TL’ye çıkarma konusunda bile zorluk yaşarken şu an 5 milyon TL teminat bedellerini rahatlıkla verebiliyoruz” dedi. Sağladıkları sigorta çözümleri hakkında da kısa bilgi veren Demir, “ Kanca ucu teminatı dahil sorumluluk poliçeleri düzenliyoruz. Makine kırılması poliçeleri düzenliyoruz. Tek makine için 6 milyon TL’ye kadar teminat verebiliyoruz. İnşaat montaj poliçelerimiz var. Bu poliçe kapsamında sahada sadece yük indirip kaldırma değil. Sahada olan montaj faaliyetleriniz içinde yıllık poliçeler sağlıyoruz. Nakliyat poliçelerimiz var. Taşıdığınız yüke karşı sorumluluğunuzu sağlayabiliyoruz ve ara depolamalar yapıyorsanız. Bunlar için yangın poliçelerimiz var” şeklinde belirtti. Sigorta sektöründeki firmaların yıllık poliçe yapmalarına karşın Corpus Sigorta’nın 2-3 yıllık poliçeler yapabilidiğini belirten Demir, “Biz burada bazı ödüllerndirme makinizmaları yatarmak istiyoruz. Örneğin bir yılını sorunsuz geçirdiniz. 2. yılınızda size bazı avantajlar sağlıyoruz. Bu kapsamda isterseniz 2-3 yıllık sigorta poliçeleri yapabiliyoruz. Bunun dışında global çözümlerde sunuyoruz. Çünkü bir çok firmanın özellikle Ortadoğu,Balkanlarda ve Türki Cumhuruiyetlerde çok aktif vinç işletmecileri bulunuyor. Şunu çok rahat söyleyebirilirzki Suriye, İran ve Afganistan hariç dünyanın her yerinde yaptığınız işi sigortalatabiliyoruz” dedi.

“İş sağlığı güvenliği konusu oldukça önemli”

İstanbul Aydın Üniversitesi İş sağlığı ve Bölümü Başkanı Dr. Zeynep Feride Olcay iş sağlığı ve güvenliği konusunun oldukça önemli olduğuna dikkat çekti. Son zamanlarda Türkiye’de yaşanan kazaların sıklığı ve iş kazalarının sonuçlarından dolayı herkesin bu alana daha duyarlı olmasını isteyen Olcay, “Bunun için yapılmış risk değerlendirmesinde tüm sektörlerin iş güvenliği uzmanları bu konuda görev yapan profesyoneller risk değerlendirmelerini malesef kopyala-yapıştır şeklinde yapıyorlar ve aslında hiç bir profesyonel risk değerlendirmesinin doğru bir şekilde yapılıp yapılmadığının farkıda değil. Özellikle ağır taşıma sektörü tehlike ve riski çok fazla barındıran bir sektör. Bu sebepten dolayı yaşanan iş kazalarının yüzde 12’si iş makinelerinden kaynaklanıyor” dedi. Herhangi bir iş kazası oluştuğunda yaşanılacak maliyetlere ilişkin bilgi veren Olcay, “İş kazasının sonucunda görünen ve görünmeyen olmak üzere 2 çeşit maliyet var. İş kazası yaşandığı zaman firmanın hukuki süreçte yapmış olduğu harcamalar, onun yanında çeşitli iş ve işgücü kayıpları, firmanın prestijini düşünmek zorundalar, Ama bunların yanında tabii ki maliyetlerin yanında bunun bir de vicdani hükümlüğü var” ifadelerini kullandı.

İş Ekipmanları Birimi
Sempozyumda sunum yapan T.C Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İş Ekimanları Birimi Aile ve Sosyal Hizmetler Uzmanı Fatih Erel, devletin Sağlık ve Güvenlik Şartları yönetmeliği ve periyodik bakımlarla ilgili bilgi verdi. 25 Nisan 2013 tarihinde yayınlanan iş ekipmanlarının kullanılmasını düzenleyen Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği hakkında bilgi veren Erel, “O tarihten beri iş ekipmanlarının kullanımı, periyodik kontrolleri ve benzeri hususlarda düzenlemelerimiz vardı. Ancak daha sonraki süreçte gördük ki bu yeterli değil. İş ekipmanı kaynaklı kazalar ne kadar ve ne sebeple oluyor. Bu gibi araştırmaları yapılması, periyodik kontrollerin uygun ve sistematik bir şekilde ilerleyebilmesi ve Türkiye’de homojen şekilde yapılması çok önemlidir” dedi. Haziran 2017 tarihinde bir iş ekipmanları birimi kurulduğunu belirten Erel, “Bu birim altında bir ekibimiz var ve bu ekiple sadece iş ekipmanları üzerinde çalışıyoruz. Yani devlet kademesinde bu iş ekipmanları ile ilgilenen özel bir birim var” şeklinde konuştu. Bugüne kadar kendimizi yeterince ifade edemediklerini ve çalışmaları anlatamadığını fark ettiklerini belirten Erel, “Bazı hususları biz farklı kaynaklardan yayınlamaya çalışıyoruz. Bu bağlamda özellikle AKT ve AKT Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Altunkum’a teşekkür etmek istiyorum” dedi.

İş Ekipmanları biriminin yapmış olduğu faaliyetler hakkında bilgi veren Erel, “Ekipmanlar için periyodik bakım ve formları yayınladık. Onun dışında bir çalıştay düzenledik. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TSE, Makina Mühendisleri Odası gibi kurumlar dahil olmak üzere tüm kurumlara yazılar gönderdik. Onlardan görüş istedik. Fakat açıkçası pek bir katılım olmadı. Ama verimlilik açısından değerlendirecek olursak oldukça verimli geçti” dedi. Sempozyum sayesinde bugüne kadar pek fazla bir araya gelemedikleri üreticiler ile de buluşma fırsatı yakaladıklarını belirten Erel, “Birim olarak üreticiler için ellimizden geleni yapıyoruz. Hatta yeri geliyor, üstlerimiz ile görüş farklılıkları yaşıyoruz. Fakat üreticilerimiz için en doğru olan neyse onu sağlamaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

ÜYE GİRİŞİ

ÇOK YAKINDA

AKT – 2019 Yıllık Başarı Ödülleri Töreni

AKT 2019 yıllık Başarı Ödülleri Töreni Türkiye’nin öncü ağır kaldırma ve ağır taşımacılık sektörünün profesyonellerini  bir araya getiriyor.
Sektörün, yapılan işlerin ve firmaların değerinin ortaya çıkabilmesi için İlk defa 2019 yılında verilmesi planlanan AKT 2019 yıllık Başarı Ödülleri bundan sonra her yıl düzenli olarak organize edilecek. Amaç İstanbul’da düzenlenecek Ödül Töreni’nin son kullanıcılar, ağır taşıma ve kaldırma sektörünün üyeleri için Türkiye’nin en prestijli etkinliği haline getirilmesidir.
Sektörün bir araya gelmesi ve yapılan güzel işlerin paylaşılması için gerçekleştirilecek olan ‘AKT Başarı Ödülleri Töreni’ etkinliğinin, sektörümüz değeri ve kalitesinin artmasına katkıda bulunacağını düşünüyoruz.
2019 yılında İstanbul’da birincisi düzenlenecek olan ödül töreninde 2018 yılı projeleri çeşitli kriterlere göre ödül alacak.
Sektöre hizmet veren ve bu konuda uzmanlaşmış seçkin bir jüriden oluşan değerlendirme kurulunun vereceği oylar ile finalistler arasında kalan projelerden birinci seçilecek.
Ağır taşıma ve ağır nakliyat firmalarının profesyonellerinin dışında, bu sektörün hizmet verdiği inşaat, enerji sanayi kuruluşlarının yöneticileri, mal, hizmet tedarikçileri, akademisyen ve ilgili kamu kuruluşlarından da katılımcıların yer alacağı gala gecesinde sektörümüzün bütün bileşenleri bir araya gelmiş olacak.
Bu prestijli ödülü alabilmek için katılım formlarınızı AKT’den gecikmeden talep ediniz.

Ödül Kriterleri

1) Kombine projeler
2) Taşıma
    – 120 ton gross ağırlık altı
    – 120 ton gross ağırlık üstü
3) Kaldırma 
   – 120 ton altı teleskopik ve kırmalı kaldırma
   – 120 ton üstü teleskopik ve kırmalı kaldırma
   – Lattice bom
4) Güvenlik
5) Inovasyon ödülü ( Üretici – Taşıma / kaldırma )
6) Inovasyon ödülü ( Son kullanıcı – Taşıma / kaldırma )
7) SPMT
8) Jüri Özel ödülü (Sektöre Katkılar)