AĞIR TAŞIMACILIK

Karayolu taşımacılığı ve diğer taşıma türlerinde ağır yük taşımacılığı; taşınan yüklerin boyutları ya da ağırlıkları perspektifinde ulusal ve uluslararası yasal düzenlemelerde belirlenmiş standartların üzerinde yüklerin taşınması ile ilgili olarak kullanılan bir kavramdır. Uluslararası düzeyde ağır yük taşımacılığı oversize/overweight transport, abnormal transport, schweir transport, convoi exceptionel, project logistics gibi çeşitli ifadeler ile tanımlanmaktadır. Dolayısıyla tercih edilen taşıma türüne göre tanımlanmış sınırların üzerinde kalan bütün taşıma operasyonları yasal ve teknik açıdan ağır taşımacılık olarak tanımlanabilmektedir. Ağır taşımacılık faaliyetleri aynı zamanda terzi işi “tailor made” lojistik operasyonlar olarak da nitelendirilebilmektedir. Bunun temel nedenlerinin başında her bir lojistik operasyon yükün özelliklerine göre farklılaşabilmesi, lojistik faaliyetleri planlayan ve organize eden operatörler her bir operasyonda farklı çözümler oluşturabilmeleri gelmektedir. Ağır yük taşımacılığı standart dışı ağırlık ve hacimde yüklerin taşınmasına yönelik lojistik faaliyetler olduğundan lojistik literatürde elleçleme olarak tanımlanan ağır kaldırma sistemlerine çok yüksek düzeyde bağımlılık gösteren bir aktivitedir. Bu nedenle ağır kaldırma sistem ve uygulamaları olmaksızın ağır taşımacılık faaliyetlerinin planlanması ve yürütülebilmesi söz konusu olmamaktadır. Diğer bir açıdan bakıldığında ağır taşımacılık faaliyetleri ağırlık ve boyutlar perspektifinde standart dışı yüklerin hareketine odaklı aktiviteler olduğundan karayolunda seyirleri izne tabi olan taşıma operasyonlarıdır. Aynı zamanda daha yüksek düzeyde denetim, izleme ve takip gerektiren lojistik aktiviteler olarak değerlendirilmektedir.

ÜYE GİRİŞİ

ÇOK YAKINDA

AKT – 2019 Yıllık Başarı Ödülleri Töreni

AKT 2019 yıllık Başarı Ödülleri Töreni Türkiye’nin öncü ağır kaldırma ve ağır taşımacılık sektörünün profesyonellerini  bir araya getiriyor.
Sektörün, yapılan işlerin ve firmaların değerinin ortaya çıkabilmesi için İlk defa 2019 yılında verilmesi planlanan AKT 2019 yıllık Başarı Ödülleri bundan sonra her yıl düzenli olarak organize edilecek. Amaç İstanbul’da düzenlenecek Ödül Töreni’nin son kullanıcılar, ağır taşıma ve kaldırma sektörünün üyeleri için Türkiye’nin en prestijli etkinliği haline getirilmesidir.
Sektörün bir araya gelmesi ve yapılan güzel işlerin paylaşılması için gerçekleştirilecek olan ‘AKT Başarı Ödülleri Töreni’ etkinliğinin, sektörümüz değeri ve kalitesinin artmasına katkıda bulunacağını düşünüyoruz.
2019 yılında İstanbul’da birincisi düzenlenecek olan ödül töreninde 2018 yılı projeleri çeşitli kriterlere göre ödül alacak.
Sektöre hizmet veren ve bu konuda uzmanlaşmış seçkin bir jüriden oluşan değerlendirme kurulunun vereceği oylar ile finalistler arasında kalan projelerden birinci seçilecek.
Ağır taşıma ve ağır nakliyat firmalarının profesyonellerinin dışında, bu sektörün hizmet verdiği inşaat, enerji sanayi kuruluşlarının yöneticileri, mal, hizmet tedarikçileri, akademisyen ve ilgili kamu kuruluşlarından da katılımcıların yer alacağı gala gecesinde sektörümüzün bütün bileşenleri bir araya gelmiş olacak.
Bu prestijli ödülü alabilmek için katılım formlarınızı AKT’den gecikmeden talep ediniz.

Ödül Kriterleri

1) Kombine projeler
2) Taşıma
    – 120 ton gross ağırlık altı
    – 120 ton gross ağırlık üstü
3) Kaldırma 
   – 120 ton altı teleskopik ve kırmalı kaldırma
   – 120 ton üstü teleskopik ve kırmalı kaldırma
   – Lattice bom
4) Güvenlik
5) Inovasyon ödülü ( Üretici – Taşıma / kaldırma )
6) Inovasyon ödülü ( Son kullanıcı – Taşıma / kaldırma )
7) SPMT
8) Jüri Özel ödülü (Sektöre Katkılar)